Classical Airway Assessment is Limited forPreoperative Recognition of Difficult Airway inLarynx Tumor: A Case

I.Serhat KOCAMANOGLU,, Emre USTUN,, Bengi SENER, Ayla TUR, Mehmet KOYUNCU, Metin KOC
1.084 285

Abstract


Larinks Tümöründe Preoperatif Güç Havayolu Tanısında Klasik Havayolu Değerlendirilmesi Yetersiz Kalabilir: Bir Olgu Bildirimi

Larinks tümörlü hastalarda güç havayolu çoğu zaman preoperatif klinik değerlendirmelerle saptanabilmesine karşın, bu tip hastalarda preoperatif güç havayolu belirtileri olmadan beklenmedik entübasyon güçlüğü ile karşılaşılması da olası bir durumdur. Bu yazıda preoperatif solunum yetersizliği ve güç havayolu bulguları bulunmayan larinks tümörlü bir erişkin-. de gelişen başarısız entübasyon girişimini sunuyoruz. Bilgisayarlı Tomografi veya Manyetik Rezonans Görüntüleme gibi bazı özel incelemeler laringeal kitleli hastaların preoperatif değerlendirilmesinde daha yararlı olabilir.


Although preoperative recognition of difficult airway in the patients with larynx tumors Is often possible, sometimes unexpected intubation difficulty can be seen without preoperative signs of difficult airway. We present a case report of failed Intubation in an adult with larynx tumor without preoperative clinical findings of respiratory insufficiency and difficult airway. Some more specific analyses like computerized tomoghraphy (CT) or magnetic resonance imaging (MRJ) can be more helpful for preoperative airway assessment of the patients with laryngeal mass.

Full Text:

32-34