Angiografik Olarak Normal Koroner Arterleri Olan 26 Yaşındaki Bir Futbolcuda Akut Miyokard Enfarktüsü

O. YEŞİLDAĞ, A. ORAM, A. KARAMEHMETOĞLU, E. ORAM, Ş. UĞURLU
1.583 375

Abstract


Acute myocardial infarction in a 26 year-old sports-man with near normalcoronary arteriography
✓ A 26 year old man was admitted to hospital because of chest pain after a football-match. Acute anteroseptal myocardial infarction pattern was seen on his electrocardiogram taken. Ten days later coronary angiography was made with Judkins technique.
It could not be found any important lesion except a small plaque causing stenosis 20 % on left anterior descending artery and accepted near normal.
The patient had smoked cigarattes 1/2 pack a day since 4 years earlier. There was no other risk factor.
In this paper a young sportsman of acute myocardial infarction with near normal coronary angiography was presented and discussed the causes of existence of myocardial infarction in such a young age. Additionally it was compared with literature findings on the same subject.✓ 26 yaşındaki profesyonel bir futbolcuda maç sonrasında uzun süren göğüs ağrısı nedeniyle çekilen elektrokardiyogramda akut anteroseptal miyokard enfarktüsü saptandı. Olayın 10. günü yapılan koroner angiografi LAD'de ufak bir plak dışında normal bulundu. Hastamızın 4 yıl önce günde 1/2 paket sigara içtiği öğrenildi. Başka bir risk faktörü saptanamadı. Bu yazıda angiografik olarak normal bulunan ve miyokard enfarktüsü geçiren genç bir hasta takdim edilmiş ve enfarktüs oluşumunun nedenleri incelenerek literatür bulguları ile k arşılaştırılmıştır.

Full Text:

369-373 PDF ()